Σέρνουν τον χορό των Οσκαρικών υποψηφιοτήτων το “Birdman” και το ” Ξενοδοχείο της Βουδαπέστης . Όλες οι Υποψηφιότητες
Οι υποψηφιότητες σε όλες τις κατηγορίες των Όσκαρ όπως ανακοινώθηκαν νωρίτερα σήμερα είναι
Καλύτερη ταινία
American Sniper
Birdman
Boyhod
Grand Budapest Hotel
Imitation Game
Selma
Theory of Everything
Whiplash
Α’ Ανδρικός ρόλος
Steve Carell / “Foxcatcher”
Bradley Cooper / “American Sniper”
Benedict Cumberbatch / “The Imitation Game”
Michael Keaton / “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
Eddie Redmayne/ “The Theory of Everything”
Α’ Γυναικείος ρόλος
Marion Cotillard / “Two Days, One Night”
Felicity Jones / “The Theory of Everything”
Julianne Moore / “Still Alice”
Rosamund Pike / “Gone Girl”
Reese Witherspoon / “Wild”
Β’ Ανδρικός ρόλος
Robert Duvall /“The Judge”
Ethan Hawke / “Boyhood”
Edward Norton / “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
Mark Ruffalo / “Foxcatcher”
J.K. Simmons / “Whiplash”
Β’ Γυναικείος ρόλος
Patricia Arquette / “Boyhood”
Laura Dern / “Wild”
Keira Knightley / “The Imitation Game”
Emma Stone / “Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)”
Meryl Streep/ “Into the Woods”
“Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Alejandro G. Iñárritu
“Boyhood” Richard Linklater
“Foxcatcher” Bennett Miller
“The Grand Budapest Hotel” Wes Anderson
“” Morten Tyldum
Καλύτερο διασκευασμένο σενάριο
“The Imitation Game” / Graham Moore
“Inherent Vice” / Paul Thomas Anderson
“The Theory of Everything” /Anthony McCarten
“Whiplash” /Damien Chazelle
“American Sniper” / Jason Hall
“Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” / Alejandro G. Iñárritu, Nicolás Giacobone, Alexander Dinelaris, Jr. & Armando Bo
“Boyhood” / Richard Linklater
“Foxcatcher” / E. Max Frye and Dan Futterman
“The Grand Budapest Hotel” / Wes Anderson
“Nightcrawler” / Dan Gilroy
“Ida” Πολωνία
“Leviathan” Ρωσία
“Tangerines” Εσθονία
“Timbuktu” Μαυριτανία
“Wild Tales” Αργεντινή
Καλύτερα σκηνικά
The Grand Budapest Hotel
The Imitation Game
Interstellar
Into the Woods
Mr. Turner
“Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)” Emmanuel Lubezki
“The Grand Budapest Hotel” Robert Yeoman
“Ida” Lukasz Zal and Ryszard Lenczewski
“Mr. Turner” Dick Pope
“Unbroken” Roger Deakins
Καλύτερα κοστούμια
“The Grand Budapest Hotel” Milena Canonero
“Inherent Vice” Mark Bridges
“Into the Woods” Colleen Atwood
“Maleficent” Anna B. Sheppard and Jane Clive
“Mr. Turner” Jacqueline Durran
Καλύτερο ντοκυμαντέρ
“CitizenFour” Laura Poitras, Mathilde Bonnefoy and Dirk Wilutzky
“Finding Vivian Maier” John Maloof and Charlie Siskel
“Last Days in Vietnam” Rory Kennedy and Keven McAlester
“The Salt of the Earth” Wim Wenders, Juliano Ribeiro Salgado and David Rosier
“Virunga” Orlando von Einsiedel and Joanna Natasegara
Καλύτερο ντοκιμαντέρ μικρού μήκους
“Crisis Hotline: Veterans Press 1” Ellen Goosenberg Kent and Dana Perry
“Joanna” Aneta Kopacz
“Our Curse” Tomasz Sliwinski and Maciej Slesicki
“The Reaper (La Parka)” Gabriel Serra Arguello
“White Earth” J. Christian Jensen
Καλύτερο μοντάζ
“American Sniper” Joel Cox and Gary D. Roach
“Boyhood” Sandra Adair
“The Grand Budapest Hotel” Barney Pilling
“The Imitation Game” William Goldenberg
“Whiplash” Tom Cross
Καλύτερο μακιγιάζ
“Foxcatcher” Bill Corso and Dennis Liddiard
“The Grand Budapest Hotel” Frances Hannon and Mark Coulier
“Guardians of the Galaxy” Elizabeth Yianni-Georgiou and David White
Καλύτερη μουσική επένδυση
“The Grand Budapest Hotel” Alexandre Desplat
“The Imitation Game” Alexandre Desplat
“Interstellar” Hans Zimmer
“Mr. Turner” Gary Yershon
“The Theory of Everything” Jóhann Jóhannsson
Καλύτερο πρωτότυπο τραγούδι
Everything is Awesome, Lego Movie
Glory, Selma
Grateful, Behind the Lights
I’m Not Going to Miss you, Glen Campbell
Lost Stars, Begin Again
Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων
The Boxtrolls
Big Hero 6
How to Train Your Dragon 2
Song of the Sea
The Tale of Princess Kaguya
Καλύτερη ταινία κινουμένων σχεδίων μικρού μήκους
The Bigger Picture
The Dam Keeper
Feast
Me and My Moulton
A Single Life
Καλύτερη ταινία μικρού μήκους
“Aya” Oded Binnun and Mihal Brezis
“Boogaloo and Graham” Michael Lennox and Ronan Blaney
“Butter Lamp (La Lampe Au Beurre De Yak)” Hu Wei and Julien Féret
“Parvaneh” Talkhon Hamzavi and Stefan Eichenberger
“The Phone Call” Mat Kirkby and James Lucas
Καλύτερος ήχος
American Sniper
Birdman
The Hobbit: THe Battle of the Five Armies
Interstellar
Unbroken
Καλύτερα ηχητικά εφέ
American Sniper
Birdman
Interstellar
Unbroken
Whiplash
Καλύτερα οπτικά εφέ
Captain America: The Winter Soldier
Dawn of the Planet of the Apes
Guardians of the Galaxy
Interstellar
X:Men: Days of Future Past