24
ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ
2018
screeneye.gr
No Comments 160 Views

Βραβεία Όσκαρ 2018 – Η λίστα με τους νικητές

90th-oscars

90th-oscars

Τα 90στα βραβεία της της Αμερικανικής Ακαδημίας Κινηματογράφου είναι ίσως τα πιο πολιτικοποιημένα των τελευταίων ετών. Καθώς τα σκάνδαλα σεξουαλικής παρενόχλησης ξετυλίγονται ακόμα οι καλεσμένοι στην τελετή των Όσκαρ επέλεξαν να φορέσουν την  καρφίτσα του κινήματος Time’s Up, ενώ υπήρξαν και άλλoι που με την εμφάνισή τους στήριξαν άλλους σκουπούς όπως τα θέματα των μεταναστών και ο αφοπλισμός . Ο παρουσιαστής Τζίμι Κίμμελ έκανε κάποια αστεία σχετικά με τον Ντόναλτ Τραμπ και τον Μάικ Πενς, ενώ δεν παρέλειψε να αναφερθεί και στο περσινό συμβάν με την ανακοίνωση λάθος ταινίας ως νικήτριας του Όσκαρ Καλύτερης Ταινίας.

Ας δούμε τώρα τη λίστα με τους νικητές (live updates):

Καλύτερη ταινία
Η Μορφή του Νερού (The shape of water)

Σκηνοθεσίας
Γκιγιέρμο Ντελ Τόρο, Η Μορφή του Νερού (The shape of water)

Α’ Γυναικείου Ρόλου
Φράνσες ΜακΝτόρμαντ, Οι Τρεις Πινακίδες Έξω από το Έμπινγκ, στο Μιζούρι

A’ Aντρικού Ρόλου
Γκάρι Όλντμαν, Η πιο σκοτεινή ώρα (Darkest hour)

Β΄ Γυναικείου Ρόλου
Allison Janney, I, Tonya

Β΄Αντρικού Ρόλου
Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Ξένης ταινίας
«Μια φανταστική γυναίκα» (Χιλή)

Πρωτότυπο Σενάριο
Get Out (Jordan Peele)

Διασκευασμένο σενάριο
Call Me by Your Name (James Ivory)

Ταινία Μικρού Μήκους
The Silent Child (Chris Overton and Rachel Shenton)

Ντοκιμαντέρ μικρού μήκους
Heaven is a Traffic Jam on the 405 (Frank Stiefel)

Ντοκιμαντέρ
Icarus (Bryan Fogel and Dan Cogan)

Κινουμένων Σχεδίων
Coco(Lee Unkrich and Darla K. Anderson)

Animation Μικρού Μήκους
Dear Basketball (Glen Keane and Kobe Bryant)

Μοντάζ
Dunkirk(Lee Smith)

Φωτογραφία
Blade Runner 2049

 Μουσικής
Η Μορφή του νερού (Alexandre Desplat)

Τραγουδιού
Coco (Remember Me)

Οπτικά Εφέ
Blade Runner 2049 (John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert and Richard R. Hoover)

Ήχος
Dunkirk (Richard King and Alex Gibson)

Μιξάζ
Dunkirk (Mark Weingarten, Gregg Landaker & Gary A. Rizzo)

Καλλιτεχνική Διεύθυνση
The Shape of Water (Paul Denham Austerberry)

Καλύτερων Κουστουμιών
The Phantom Thread (Mark Bridges)

Καλύτερου Μακιγιάζ
Darkest Hour
(Kazuhiro Tsuji, David Malinowski & Lucy Sibbick)

RELATED ARTICLES

Επικοινωνία
Γενικό e-mail επικοινωνίας screeneyefilm@gmail.com Για αποστολή δελτίων τύπου κινηματογραφικών εκδηλώσεων cine-events@screeneye.net
Εγγραφείτε στο Newsletter μας
Εγγραφείτε τώρα στο newsletter μας για να μαθένετε πρώτοι τα τελευταία νέα μας!

Back to Top