22
ΙΟΥΛΙΟΥ
2018
screeneye.gr
No Comments 27 Views

Κάννες 2018: Το πρόγραμμα των ταινιών

thumb_57485_media_image_x584

thumb_57485_media_image_x584Ο πρόεδρος του Φεστιβάλ, Πιερ Λεσκούρ, και ο διεθυντής, Τιερί Φρεμό, ανακοίνωσαν εχθές το επίσημο πρόγραμμα του φετινού Κινηματογραφικού Φεστιβάλ των Καννών. Η λίστα αυτή δεν είναι η τελική καθώς είχαμε σχεδόν την τελευταία στιγμή την απόσυρση των ταινιών του Netflix και έτσι αναμένεται να προστεθούν μερικοί ακόμα τίτλοι μέσα στις επόμενες μέρες.

Το 71ο Φεστιβάλ Καννών θα λάβει χώρα μεταξύ 8 και 19 Μαΐου.

Διαγωνιστικό Τμήμα
Everybody Knows – Ασγκάρ Φαρχαντί (εναρκτήρια ταινία)
Le Livre D’ Image – Ζαν-Λικ Γκοντάρ
Under The Silver Lake – Ντέιβιντ Ρόμπερτ Μίτσελ
Cold War – Πάβελ Παβλικόφσκι
BlacKKKlansman – Σπάικ Λι
Dogman – Ματέο Γκαρόνε
En Guerre – Στεφάν Μπριζέ
Three Faces – Τζαφάρ Παναχί
Asako I & II – Ριούσουκε Χαμαγκούτσι
Sorry Angel – Κριστόφ Ονορέ
Girls of the Sun – Ευα Χουσόν
Ash is Purest White – Ζία Ζάνγκε
Shoplifters – Χιροκάζου Κορε-Έντα
Capernaum – Ναντίν Λαμπακί
Burning – Τσανγκ-Ντονγκ Λι
Lazzaro Felice – Αλις Ρορβάχερ
Yomeddine – Αμπού Μπακρ Σόκι
L’ Été – Κιρίλ Σερεμπρένικοφ

Un Certain Regard(Ένα Κάποιο Βλέμμα):
Border – Ali Abbasi
Sofia – Meyem Benm’Barek
Little Tickles – Andréa Bescond & Eric Métayer
Long Day’s Journey Into Night – Bi Gan
Manto – Nandita Das
Sextape – Antoine Desrosieres
Girl – Lukas Dhont 
Angel Face – Vanessa Filho
Euphoria – Valeria Golino
Friend – Wanuri Kahiu
My Favorite Fabric – Gaya Jiji
The Harvesters – Etienne Kallos
In My Room – Ulrich Köhler
El Angel – Luis Ortega
The Gentle Indifference Of The World – Adilkhan Yerzhanov

Εκτός Διαγωνιστικού
Solo: A Star Wars Story – Ron Howard
Le Grand Bain – Gilles Lellouche

Ειδικές προβολές
10 Years in Thailand – Aditya Assarat, Wisit Sasanatieng, Chulayarnon Sriphol & Apichatpong Weerasethakul
The State Against Mandela and The Others – Nicolas Champeaux & Gilles Porte
Le Grand Cirque Mystique – Carlo Diegues
Dead Souls – Wang Bing
To the Four Winds – Michel Toesca
La Traversée by Romain Goupil
Pope Francis: A Man of His Word – Wim Wenders

Μικρού μήκους
Gabriel – Oren Gerner (France)
Judgement – Raymund Ribay Gutierrez (Philippines)
Caroline – Celine Held et Logan George (USA)
Tariki (Umbra/Ombre) – Saeed Jafarian (Iran)
III – Marta Pajek (Poland) (animation)
Duality – Masahiko Sato, Genki Kawamura, Yutaro Seki, Masayuki Toyota, Kentaro Hirase (Japan)
On the Border – Wei Shujun (China)
Toutes ces créatures (All These Creatures) – Charles William (Australia)

Μεταμεσονύκτιες Προβολές
Arctic – Joe Penna
The Spy Gone North – Yoon Jong-Bing

RELATED ARTICLES

Επικοινωνία
Γενικό e-mail επικοινωνίας screeneyefilm@gmail.com Για αποστολή δελτίων τύπου κινηματογραφικών εκδηλώσεων cine-events@screeneye.net
Εγγραφείτε στο Newsletter μας
Εγγραφείτε τώρα στο newsletter μας για να μαθένετε πρώτοι τα τελευταία νέα μας!

Back to Top