12
ΝΟΕΜΒΡΙΟΥ
2019
screeneye.gr
No Comments 14 Views

Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας. Όλα τα βραβεία

drama

drama

 

Χρυσός Διόνυσος: «Το Σύκο» του Νικόλα Κολοβού

Αργυρός Διόνυσος: «Euroman» του Γαβριήλ Τζάφκα

Βραβείο «Σωκράτης Δημητριάδης» για την καλύτερη ταινία της κατηγορίας «Ελληνες του Κόσμου»: «Simon Says» του Νίκου Τσεμπερόπουλου

Ειδικό βραβείο πρωτοεμφανιζόμενου σκηνοθέτη «Ντίνος Κατσουρίδης»: «Εκδυσις» της Φαίδρας Τσολίνα

Βραβείο Τώνια Μαρκετάκη για την καλύτερη ταινία κοινωνικού προβληματισμού: «Κατηφόρα» του Στέλιου Καμμίτση

Βραβείο Καλύτερης Σπουδαστικής Ταινίας: «Prosopon» του Θωμά Θωμά

Βραβείο Ντοκιμαντέρ: «Πωγωνίσκος» του Θανάση Νεοφώτιστου

Βραβείο Animation: «Εθνοφοβία» του Γιάννη Ζιόγκα

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας: Διονύσης Ευθυμιόπουλος για την ταινία «Σύκο» του Νικόλα Κολοβού

Τιμητική Διάκριση Σεναρίου: Στέλιος Καμμίτσης για την ταινία «Κατηφόρα»

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Γυναικείας Ερμηνείας: Ρομάνα Λόμπατς για την ταινία «4 Μαρτίου» του Δημήτρη Νάκου

Τιμητική Διάκριση Καλύτερης Ανδρικής Ερμηνείας: Κίμων Κουρής για το «Pacino’s Way» του Χάρη Παντελιδάκη

Τιμητική Διάκριση Μοντάζ: Πάνος Βουτσαράς για την ταινία «4 Μαρτίου» του Δημήτρη Νάκου

Τιμητική Διάκριση Πρωτότυπης Μουσικής: Μαριέττα Φαφούτη για την ταινία «Joanna» του Παναγιώτη Φαφούτη

Τιμητική Διάκριση Hχου: Αλέξανδρος Σακελαρίου, Περσεφόνη Μήλιου, Κώστας Βαρυπομπιώτης για την ταινία «Joanna» του Παναγιώτη Φαφούτη

Τιμητική Διάκριση Σκηνικών: Δημήτρης Ζιάκας για την ταινία «Ο Σπόρος» της Ιφιγένειας Κοτσώνη

Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών: Λίνα Μότσιου για την ταινία «Ο Σπόρος» της Ιφιγένειας Κοτσώνη

Τιμητική Διάκριση Ειδικών Εφέ: Αντώνης Κοτζιάς για την ταινία «Ο Σπόρος» της Ιφιγένειας Κοτσώνη

Ειδικό Βραβείο: «Blue Train» του Μανώλη Μαυρή

Ειδικό Βραβείο: «Dream Toy» του Χρήστου Χουλιάρα

Εύφημος Μνεία: για την επιλογή του θέματος, στην ταινία «Παλίρροιες – Το Παραμύθι της Θάλασσας» της Σταυριάννας Λίτσα

Εύφημος Μνεία: για την επιλογή και χρήση της μουσικής και των τραγουδιών, στον Γαβριήλ Τζάφκα για το «Euroman»

Τα Βραβεία – 21ο Διεθνές Φεστιβάλ Ταινιών Μικρού Μήκους Δράμας

Grand Prix 2014 (συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο 4.000 ευρώ εκ μέρους της Raycap): «Ηρεμία του Αίματος», Μαυροβούνιο

Δεύτερο Βραβείο: «Τρεις Παραλλαγές της Οφηλίας», Μεξικό

Βραβείο EFA «ΔΡΑΜΑ 2015», της Ευρωπαϊκής Ακαδημίας Κινηματογράφου: «Πικνίκ», Κροατία

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Νότιας και Ανατολικής Ευρώπης: «Euroman»

Βραβείο Καλύτερης Ταινίας Κινουμένων Σχεδίων: «The Potato Eaters», Τσεχία

Ειδικό Βραβείο Αρτιότερης Παραγωγής TV5 MONDE: «To Στόμα του Λύκου», Γαλλία

Τιμητική Διάκριση Ντοκιμαντέρ: «Shipwreck», Ολλανδία

Τιμητική Διάκριση Φωτογραφίας: «Autumn», Πορτογαλία

Τιμητική Διάκριση Ανδρικής Ερμηνείας: «Τζάκυ», Λιθουανία

Τιμητική Διάκριση Γυναικείας Ερμηνείας: «Το Βάρος της Αγάπης», Νότια Κορέα

Τιμητική Διάκριση Κοστουμιών & Σκηνικών: «Ο Σπόρος» της Ιφιγένειας Κοτσώνη

Βραβείο «Drama Pitching Lab» (συνοδεύεται από χρηματικό έπαθλο από τη Finos Film): Μανώλης Μαυρής, Κατερίνα Μαυρογεώργη για το «After You»

Άλλα Βραβεία

Βραβείο FIPRESCI (Διεθνής Ενωση Κριτικών Κινηματογράφου) για το Διεθνές Διαγωνιστικό Τμήμα: «Φαντάσματα» («Ghosts») του Μπέντζαμιν Φολ, Γερμανία
Βραβείο Π.Ε.Κ.Κ. (Πανελλήνια Ενωση Κριτικών Κινηματογράφου) για το Εθνικό Διαγωνιστικό Τμήμα: «Inner Land» της Βίβιαν Παπαγεωργίου
Βραβείο ΟΚΛΕ (Ομοσπονδία Κινηματογραφικών Λεσχών Ελλάδος) για το Εθνικό Διαγωνιστικό Τμήμα: «Dream Toy» του Χρήστου Χουλιάρα
Βραβείο Ενωσης Ελλήνων Κινηματογραφιστών για την καλύτερη φωτογραφία από νέο Ελληνα κινηματογραφιστή: Θρασύβουλος Μιταυτσής για το «Inner Land»

Επικοινωνία
Γενικό e-mail επικοινωνίας screeneyefilm@gmail.com Για αποστολή δελτίων τύπου κινηματογραφικών εκδηλώσεων cine-events@screeneye.net
Εγγραφείτε στο Newsletter μας
Εγγραφείτε τώρα στο newsletter μας για να μαθένετε πρώτοι τα τελευταία νέα μας!

Back to Top