09
ΜΑΪΟΥ
2020
screeneye.gr
No Comments 26 Views

“1917″. Το απόλυτο Οσκαρικό φαβορί. Θριάμβευσε και στα Bafta

19171

1917

Οι Βρετανοί για άλλη μια χρονιά, παίνεψαν το σπίτι τους και έδωσαν απλόχερα πληθώρα βραβείων στο πολεμικό δράμα του συμπατριώτη του Σαμ Μέντες ” 1917″.  Το εντυπωσιακό έργο-μονοπλάνο του Μέντες κέρδισε  τα πιο σημαντικά βραβεία, όπως επί παραδείγματι την καλύτερη ταινία, την καλύτερη σκηνοθεσία και το μοντάζ, αλλά  και τα περισσότερα βραβεία,συνολικά επτά. Ακολούθησε το ” Joker” με σαφώς λιγότερα( μεταξύ άλλων  ήταν και το βραβείο ερμηνείας για τον Χοακίν Φίνιξ και σάουντρακ), όπως επίσης  κέρδισε βραβεία   και το νοτιοκορεάτικο έργο ” Παράσιτα.”. Τα Βρετανικά Βραβεία Κινηματογράφου, έρχονται λίγες μέρες πριν τα Όσκαρ( 10 Φεβρουαρίου).  Τα τελευταία χρόνια οι αποφάσεις των δύο Ακαδημιών δεν συμβάδιζαν, αλλά φέτος είναι πιθανόν να ταυτιστούν. Το “1917″ έχει πάρει σαφές προβάδισμα και ο Μέντες είναι έτοιμος  να γευτεί τις δάφνες για δεύτερη φορά, μετά τον Οσκαρικό θρίαμβο για το ” American Beauty”,  πριν από 20 χρόνια.

Best film
WINNER: 1917
The Irishman
Joker
Once Upon a Time… In Hollywood
Parasite

Outstanding British film
WINNER: 1917
Bait
For Sama
Rocketman
Sorry We Missed You
The Two Popes

Leading actress
Jessie Buckley – Wild Rose
Scarlett Johansson – Marriage Story
Saoirse Ronan – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
WINNER: Renée Zellweger – Judy

Leading actor
Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… In Hollywood
Adam Driver – Marriage Story
Taron Egerton – Rocketman
WINNER: Joaquin Phoenix – Joker
Jonathan Pryce – The Two Popes

Supporting actress
WINNER: Laura Dern – Marriage Story
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Florence Pugh – Little Women
Margot Robbie – Bombshell
Margot Robbie – Once Upon a Time… In Hollywood

Supporting actor
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – The Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
WINNER: Brad Pitt – Once Upon a Time In Hollywood

Director
WINNER: Sam Mendes – 1917
Martin Scorsese – The Irishman
Todd Phillips – Joker
Quentin Tarantino – Once Upon A Time… In Hollywood
Bong Joon-Ho – Parasite

Film not in the English language
The Farewell
For Sama
Pain and Glory
WINNER: Parasite
Portrait of a Lady On Fire

Documentary
American Factory
Apollo 11
Diego Maradona
WINNER: For Sama
The Great Hack

Animated film
Frozen 2
WINNER: Klaus
A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
Toy Story 4

Original screenplay
Booksmart – Susanna Fogel, Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman
Knives Out – Rian Johnson
Marriage Story – Noah Baumbach
Once Upon a Time… In Hollywood – Quentin Tarantino
WINNER: Parasite – Han Jin Won, Bong Joon-ho

Adapted screenplay
The Irishman – Steven Zaillian
WINNER: Jojo Rabbit – Taika Waititi
Joker – Todd Phillips, Scott Silver
Little Women – Greta Gerwig
The Two Popes – Anthony McCarten

Original score
1917 – Thomas Newman
Jojo Rabbit – Michael Giacchino
WINNER: Joker – Hildur Gudnadottir
Little Women – Alexandre Desplat
Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams

Cinematography
WINNER: 1917 – Roger Deakins
The Irishman – Rodrigo Prieto
Joker – Lawrence Sher
Le Mans ’66 – Phedon Papamichael
The Lighthouse – Jarin Blaschke

Costume design
The Irishman – Christopher Peterson, Sandy Powell
Jojo Rabbit – Mayes C Rubeo
Judy – Jany Temime
WINNER: Little Women – Jacqueline Durrant
Once Upon A Time… In Hollywood – Arianne Phillips

Editing
The Irishman – Thelma Schoonmaker
Jojo Rabbit – Tom Eagles
Joker – Jeff Groth
WINNER: Le Mans ’66 – Andrew Buckland, Michael McCusker
Once Upon A Time… In Hollywood – Fred Raskin

Production design
WINNER: 1917 – Lee Sandales
The Irishman – Bob Shaw, Regina Graves
Jojo Rabbit – Ra Vincent, Nora Sopková
Joker – Mark Friedberg, Kris Moran
Once upon a Time… In Hollywood – Barbara Ling, Nancy Haigh

Make-up and hair
1917 – Naomi Donne
WINNER: Bombshell – Vivian Baker, Kazu Hiro, Anne Morgan
Joker – Kay Georgiou, Nicki Ledermann
Judy – Jeremy Woodhead
Rocketman – Lizzie Yianni Georgiou

Sound
WINNER: 1917 – Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson
Joker – Tod Maitland, Alan Robert Murray, Tom Ozanich, Dean Zupancic
Le Mans ’66 – David Giammarco, Paul Massey, Steven A. Morrow, Donald Sylvester
Rocketman – Matthew Collinge, John Hayes, Mike Prestwood Smith, Danny Sheehan
Star Wars: The Rise of Skywalker – David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson, Matthew Wood

Best special visual effects
WINNER: 1917 – Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy
Avengers: Endgame – Dan Deleeuw, Dan Sudick
The Irishman – Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Pablo Helman
The Lion King – Andrew R Jones, Robert Legato, Elliot Newman, Adam Valdez
Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan, Dominic Tuohy

Best casting
WINNER: Joker – Shayna Markowitz
Marriage Story – Douglas Aibel, Francine Maisler
Once Upon A Time… In Hollywood – Victoria Thomas
The Personal History of David Copperfield – Sarah Crowe
The Two Popes – Nina Gold

British short film
Azaar
Goldfish
Kamali
WINNER: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
The Trap

British short animation
WINNER: Grandad Was A Romantic
In Her Boots
The Magic Boat

Tagged with:

Επικοινωνία
Γενικό e-mail επικοινωνίας screeneyefilm@gmail.com Για αποστολή δελτίων τύπου κινηματογραφικών εκδηλώσεων cine-events@screeneye.net
Εγγραφείτε στο Newsletter μας
Εγγραφείτε τώρα στο newsletter μας για να μαθένετε πρώτοι τα τελευταία νέα μας!

Back to Top