15
ΔΕΚΕΜΒΡΙΟΥ
2019
screeneye.gr
No Comments 94 Views

Ανακοινώθηκαν κι άλλοι τίτλοι ταινιών για το 69ο Φεστιβάλ Βερολίνου

grace_a_dieu-3998291

hegoldenglove

 

17/1/2019

Και νέες ταινίες για το διαγωνιστικό τμήμα του φεστιβάλ Βερολίνου ανακοινώθηκαν, με τη νέα δημιουργία του κορυφαίου Κινέζου σκηνοθέτη Ζαν Γιμού να ξεχωρίζει. Η ταινία φέρει τον τίτλο ” Ένα Δευτερόλεπτο” και σηματοδοτεί την επιστροφή του Γιμού στις σινεφίλ παραγωγές, μετά τις εμπορικές ταινίες ” Σινικό Τείχος”  και ” Σκιά”. Η ιστορία παρακολουθεί τη φιλία μεταξύ ενός φυλακισμένου και ενός άστεγου κοριτσιού.

Το ελληνικό ενδιαφέρον προσελκύει το ντοκιμαντέρ της Μαριάννας Οικονόμου, που θα προβληθεί στο διάσημο φεστιβάλ, σε ένα περιφερειακό τμήμα, με τίτλο του ντοκιμαντέρ  «Όταν ο Βάγκνερ Συνάντησε τις Ντομάτες».

Διαγωνιστικό

L’adieu à la nuit (Farewell to the Night)

France / Germany

by André Téchiné (Being 17, In the Name of My Daughter, The Witnesses)

with Catherine Deneuve, Kacey Mottet Klein, Oulaya Amamra, Stéphane Bak, Mohamed Djouhri

 

Amazing Grace - Documentary

USA

Realised by Alan Elliott from original 1972 Warner Bros. footage

European premiere – Out of competition

 

Synonymes (Synonyms)

France / Israel / Germany

by Nadav Lapid (Policeman, From the Diary of a Wedding Photographer, The Kindergarten Teacher)

with Tom Mercier, Quentin Dolmaire, Louise Chevillotte

 

Vice

USA

by Adam McKay (The Big Short)

wih Christian Bale, Amy Adams, Steve Carell, Sam Rockwell, Tyler Perry

German premiere – Out of competition

 

Yi miao zhong (One Second)

People’s Republic of China

by Zhang Yimou (Red Sorghum; The Road Home; A Woman, a Gun and a Noodle Shop)

with Zhang Yi, Fan Wei

World premiere

 

 

11/1/2019 Με παλιούς γνώριμους, όπως είναι η Ιζαμπέλ Κοϊξέ και Χανς Πίτερ Μόλαντ και ταυτόχρονα με μια προσπάθεια  ανανέωσης-μετά την αντικατάσταση του επί χρόνια Καλλιτεχνικού Διευθυντή-  το 69 Φεστιβάλ Βερολίνου, ανακοίνωσε και νέες ταινίες για το φετινό του πρόγραμμα. Η Ελλάδα δεν εκπροσωπείται -μέχρι τώρα- στο Διαγωνιστικό Τμήμα, μονάχα στο παράλληλο πρόγραμμα,  με τη συμμετοχή της νέας ταινίας του Σύλλα Τζουμέρκα.

 

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ ΤΜΗΜΑ

 Di jiu tian chang (So Long, My Son) China

by Wang Xiaoshuai (In Love We Trust, Beijing Bicycle, Chinese Portrait)

with Wang Jingchun, Yong Mei, Qi Xi, Wang Yuan, Du Jiang, Ai Liya, Xu Cheng, Li Jingjing, Zhao Yanguozhan

Elisa y Marcela (Elisa & Marcela) Spain

by Isabel Coixet (Elegy, The Bookshop, The Secret Life of Words)

with Natalia de Molina, Greta Fernández, Sara Casasnovas, Tamar Novas, Maria Pujalte

Gospod postoi, imeto i’ e Petrunija (God Exists, Her Name is Petrunija) Macedonia / Belgium / Slovenia / Croatia / France

by Teona Strugar Mitevska (When the Day Had No Name)

with Zorica Nusheva, Labina Mitevska, Simeon Moni Damevski, Suad Begovski, Violeta Shapkovska, Stefan Vujisic, Xhevdet Jahari, Andrijana Kolevska

Marighella Brazil

by Wagner Moura

with Seu Jorge, Adriana Esteves, Bruno Gagliasso, Jorge Paz, Luiz Carlos Vasconcelos, Humberto Carrão, Bella Camero, Ana Paula Bouzas

ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΑΓΩΝΙΣΜΟΥ

Mr. Jones

Poland / United Kingdom / Ukraine

by Agnieszka Holland (Spoor, Europa Europa, Angry Harvest)

with James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard

Öndög

Mongolia

by Wang Quan’an (White Deer Plain, Apart Together, Tuya‘ s Marriage)

with Dulamjav Enkhtaivan, Aorigeletu, Norovsambuu Batmunk

The Operative Germany / Israel / France / USA

by Yuval Adler (Bethlehem)

with Diane Kruger, Martin Freeman, Cas Anvar

La paranza dei bambini (Piranhas)Italy

by Claudio Giovannesi (Fiore, Alì Blue Eyes)

with Francesco Di Napoli, Ar Tem, Viviana Aprea, Pasquale Marotta

Systemsprenger (System Crasher) Germany

by Nora Fingscheidt (Without this World)

with Helena Zengel, Albrecht Schuch, Gabriela Maria Schmeide, Lisa Hagmeister

Ut og stjæle hester (Out Stealing Horses)

Norway / Sweden / Denmark

by Hans Petter Moland (The Beautiful Country, A Somewhat Gentle Man, In Order of Disappearance)

with Stellan Skarsgård, Tobias Santelmann, Bjørn Floberg, Danica Curcic

Varda par Agnès (Varda by Agnès) – Documentary France

by Agnès Varda (Cléo from 5 to 7, The Gleaners and I, The Beaches of Agnès, Faces Places)

 

Berlinale Special at the Haus der Berliner Festspiele

ANTHROPOCENE: The Human Epoch – Documentary Canada

by Jennifer Baichwal (Long Time Running, Watermark, Manufactured Landscapes), Nicholas de Pencier (Long Time Running, Black Code, Four Wings and a Prayer), Edward Burtynsky (Watermark)

Es hätte schlimmer kommen können – Mario Adorf (It Could Have Been Worse – Mario Adorf) – Documentary Germany

by Dominik Wessely (Reverse Angle: Rebellion of the Filmmakers, Nelly’s Adventure, The Housewife’s Flower)

with Mario Adorf, Senta Berger, Margarethe von Trotta

El Norte (The North)USA (1984)

by Gregory Nava (Bordertown, My Family, Selena)

with Zaide Silvia Gutiérrez, David Villalpando, Ernesto Gómez Cruz, Lupe Ontiveros

Berlinale Special Gala at the Friedrichstadt-Palast

The Boy Who Harnessed the Wind United Kingdom

by Chiwetel Ejiofor

with Chiwetel Ejiofor, Maxwell Simba, Lily Banda, Noma Dumezweni, Aïssa Maïga, Joseph Marcell, Lemogang Tsipa

Lampenfieber (Kids in the Spotlight) – Documentary Germany

by Alice Agneskirchner (On Hunting – Who Owns Nature?, 20xBrandenburg, Dear Mum, I Hardly Knew You…)

Berlinale Special Gala at the Zoo Palast

Celle que vous croyez (Who You Think I Am) France

by Safy Nebbou (Angel of Mine, Dumas, In the Forests of Siberia)

with Juliette Binoche, François Civil, Nicole Garcia

 

14/12/2018 Ανακοινώθηκαν σήμερα 9 τίτλοι που θα συμμετέχουν στο διαγωνιστικό κομμάτι του Φεστιβάλ Βερολίνου, όσο και στις παράλληλες ειδικές εκδηλώσεις. Έτσι στο διαγωνιστικό τμήμα συναντάμε νέες ταινίες από τον αγαπημένο του Φεστιβάλ, Φατίχ Ακίν, τον Φρανσουά Οζόν, την Μαρί Κρόιτζερ, και τον Ντενίς Κοτέ. Το ενδιαφέρον αναμένεται να τραβήξει και το ντοκιμαντέρ Watergate του Τσαρλς Φέργκιουσον το οποίο θα προβληθεί στα πλαίσια των ειδικών προβολών.

Μέσα στις επόμενες μέρες αναμένεται να προστεθούν και άλλοι τίτλοι στις διάφορες κατηγορίες. Το 69ο Κινηματογραφικό Φεστιβάλ του Βερολίνου θα λάβει χώρα από τις 7 έως τις 17 Φεβρουαρίου 2019.

Διαγωνιστικό τμήμα

Der Boden unter den Füßen (The Ground Beneath My Feet), Austria - World premiere
Dir. Marie Kreutzer (The Fatherless, We Used to be Cool)
Starring Valerie Pachner, Pia Hierzegger, Mavie Hörbiger, Michelle Barthel, Marc Benjamin, Axel Sichrovsky, Dominic Marcus Singer, Meo Wulf

Der Goldene Handschuh (The Golden Glove), Germany / France - World premiere
Dir. Fatih Akin (Head On, In the Fade)
Starring Jonas Dassler, Margarethe Tiesel, Hark Bohm

Grâce à dieu (By the Grace of God), France - International premiere
Dir. François Ozon (8 Women, In the House)
Starring Melvil Poupaud, Denis Ménochet, Swann Arlaud, Éric Caravaca, François Marthouret, Bernard Verley, Martine Erhel, Josiane Balasko, Hélène Vincent, François Chattot, Frédéric Pierrot

Ich war zuhause, aber (I Was at Home, but), Germany / Serbia - World premiere
Dir. Angela Schanelec (The Dreamed PathMarseille)
Starring Maren Eggert, Franz Rogowski, Lilith Stangenberg, Jakob Lassalle, Clara Möller

Kız Kardeşler (A Tale of Three Sisters), Turkey / Germany / Netherlands / Greece - World premiere
Dir. Emin Alper (Beyond the HillFrenzy)
Starring Cemre Ebüzziya, Ece Yüksel, Helin Kandemir, Kayhan Açikgöz, Müfit Kayacan, Kubilay Tunçer

Répertoire des villes disparues (Ghost Town Anthology)Canada - World premiere
Dir. Denis Côté (Vic + Flo Saw a Bear, Bestiaire)
Starring Robert Naylor, Josée Deschênes, Jean-Michel Anctil, Larissa Corriveau, Rémi Goulet, Diane Lavallée, Hubert Proulx, Rachel Graton, Normand Carrière, Jocelyne Zucco

Berlinale Special Gala στο Friedrichstadt-Palast

Gully Boy, India - World premiere
Dir. Zoya Akhtar (You Won’t Get This Life Again, Lust Stories)
Starring Ranveer Singh, Alia Bhatt, Kalki Koechlin, Siddhant Chaturvedi, Vijay Raaz, Amruta Subhash, Vijay Verma

Berlinale Special στο Haus der Berliner Festspiele

Brecht (Series), Germany / Austria - World premiere
Dir. Heinrich Breloer (The Manns – Novel of a Century, Buddenbrooks – The Decline of a Family)
Starring Burghart Klaußner, Tom Schilling, Adele Neuhauser, Trine Dyrholm, Mala Emde, Franz Hartwig, Friederike Becht, Ernst Stötzner, Lou Strenger

Watergate (Documentary), USA - European premiere
Dir. Charles Ferguson (No End in SightInside Job)
WIth Douglas Hodge, Jill Wine-Banks, Dan Rather, Lesley Stahl, Richard Ben-Veniste

RELATED ARTICLES

Επικοινωνία
Γενικό e-mail επικοινωνίας screeneyefilm@gmail.com Για αποστολή δελτίων τύπου κινηματογραφικών εκδηλώσεων cine-events@screeneye.net
Εγγραφείτε στο Newsletter μας
Εγγραφείτε τώρα στο newsletter μας για να μαθένετε πρώτοι τα τελευταία νέα μας!

Back to Top